Angielska piłka przez ostatnie dekady przeszła gigantyczną transformację. Jednym z jej kluczowych momentów było utworzenie Premier League. Jak i dlaczego do tego doszło, a także czy nowa angielska ekstraklasa przyniosła za sobą przewidywane skutki?
Początki Premier League – historia krótsza, niż może się niektórym wydawać
To właśnie angielskie boiska były kolebką piłki nożnej, jaką znamy współcześnie. Samoistnie wyklarowała się tam piramida rozgrywek, której szczytem było Football League First Division. Angielski futbol przeżywał jednak w latach 80. XX wieku spory kryzys. Poziom sportowy pozostawiał sporo do życzenia, stadiony były zaniedbane, a zamiast kibiców na trybunach coraz więcej do powiedzenia mieli chuligani i przestępcy.
Można wyróżnić cztery najważniejsze powody, które popchnęły angielską piłkę we współczesnym kierunku:
- 5-letnie zawieszenie klubów z Anglii w europejskich pucharach po tragicznych wydarzeniach przed finałem Pucharu Europy w Brukseli w 1985 roku, kiedy to pseudokibice z Anglii zaatakowali fanów włoskiego Juventusu, a śmierć poniosło 39 osób;
- dojście reprezentacji Anglii do półfinału Mistrzostw Świata w 1990 roku, co wskrzesiło modę na angielski futbol;
- tragedia na Hillsborough, która rozpoczęła proces modernizacji angielskich stadionów;
- chęć najlepszych klubów do osiągnięcia komercyjnej niezależności od Football League i zwiększenie konkurencyjności względem innych lig europejskich.
Ostatecznie 20 lutego 1992 roku oficjalnie założono Premier League – nową najwyższą ligę rozgrywkową w Anglii (oraz dla chętnych klubów z Walii). Sezon 1992/1993 był pierwszą edycją rozgrywek, a triumfatorem okazał się Manchester United.
Ważna zmiana, która przyjęła się na stałe – tylko 20 drużyn w lidze
Premier League w nowym wydaniu prężnie się rozwijało. Drużyny otrzymywały więcej pieniędzy z tytułu sponsoringu i praw telewizyjnych, a środki wkładały w promocję, przebudowę stadionów i coraz ciekawsze transfery. W pewnym momencie jednak okazało się, że 22 drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej to trochę za dużo, a beniaminkowie szybko żegnali się z ligą.
To właśnie dlatego postanowiono zmniejszyć liczbę zespołów z 22 do 20. UEFA naciskała zresztą, by ograniczyć tę liczbę do 18, lecz na to kluby już się nie zgodziły. Obecnie 20 ekip to standard w najmocniejszych ligach europejskich, np. w Hiszpanii czy we Włoszech.
Premier League obecnie – najlepsza i najchętniej oglądana liga świata
Obecnie Premier League to bez cienia wątpliwości najlepsza liga na świecie pod kątem przychodów, liczby kibiców, a także – zdaniem wielu – poziomu sportowego. Reforma z 1992 roku przyniosła skutek. Kluby rzeczywiście stały się bardziej konkurencyjne, zaczęły prężniej się rozwijać, a także potrafiły przyciągnąć do siebie większe nazwiska.
Fani również o wiele chętniej zaczęli zwracać uwagę na angielskie drużyny, które sięgały po najważniejsze europejskie trofea. Poprawiony system sprzedaży praw telewizyjnych sprawił również, że dostęp do meczów Premier League stał się o wiele prostszy. Nic więc dziwnego, że wiele osób regularnie śledzi ligę angielską na wiele sposobów – oglądając mecze w domowym zaciszu, tworząc zakłady np. poprzez stronę http://betfan.pl/lista-zakladow/pilka-nozna/anglia/premier-league/244, a także spotykając się w barach ze znajomymi czy innymi kibicami.
BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.
Artykuł sponsorowany
Ciekawy artykuł!
Ciekawy artykuł!